>

PUBG Mobile Aralık Ayında 177 Milyon $ Kazandı!

PUBG Mobile

PUBG Mobile listelerdeki en çok kazananlar listesinden asla çıkmayacak gibi görünüyor. 2020 Aralık ayında PUBG Mobile 177 milyon $’dan fazla kazanarak en çok kazanan ikinci mobil oyun oldu.

Sensor Tower‘ın yayınladığı rapora göre PUBG Mobile, Aralık ayının en çok kazanan ikinci oyunu oldu. Birinci sırada ise Honor of Kings yer aldı.

Kazandığı 177 milyon $’dan fazla hasılat ile PUBG Mobile, Aralık 2019’a kıyasla kazanç oranını %7.5 arttırmış oldu. Kazancın büyük çoğunluğu, tam olarak %56’sı, her zaman olduğu gibi oyunun Çin versiyonu olan Peacekeeper Elite üzerinden elde edildi.

Oyunun en çok kazanç elde ettiği ikinci ülke ise kazancın %9.6’sını getiren ABD oldu.

Aralın 2020’de en çok kazanan mobil oyun bir diğer Tencent yapımı oldu. Mobil MOBA oyunu olan Honor of Kings 258 milyon $ kazandı. Yalnızca Çin ve Tayvan gibi belli yerlerde kullanıma açık olmasına rağmen Honor of Kings, zirvede görmeye alıştığımız bir oyun.

Aralık 2020’de en çok kazanan diğer oyunlar ise şunlar oldu:

 1. Honor of Kings
 2. PUBG Mobile
 3. Genshin Impact
 4. Pokémon Go
 5. Roblox
 6. Coin Master
 7. Fate/Grand Order
 8. Rise of Kingdoms
 9. Garena Free Fire
 10. Homescapes

Aşağıdaki listeden IOS (App Store) ve Android (Google Play) kullanıcılarının en çok hangi mobil oyunları tercih ettiğini görebilirsiniz.

Sensor Tower

The post PUBG Mobile Aralık Ayında 177 Milyon $ Kazandı! appeared first on Esports Magazine.

PUBG Mobile 2.0 Geliştiriliyor!

PUBG Mobile

PUBG Mobile 2018 yılının Mart ayı itibariyle piyasaya sürülmüştü. Tarihi düşündüğümüzde sanki dün gibi geliyor fakat aslında uzun bir sürenin geçtiğini görüyoruz.

Çıktığı süreç itibariyle çok fazla tutulan, tercih edilen ve popüler olan bir oyun oldu. Oyun endüstrisi içerisinde düşünüldüğünde milyonlarca dolarlık ödül havuzları ve düzenlenen yarışmalarıyla çok ön plana çıktı. Hatta var olan sistemi salladı bile diyebiliriz.

Sensor Tower tarafından yapılan bir araştırmada yayınlanan raporu incelediğimizde 2020 yılı içerisinde 2,6 milyar dolar gelir elde ettiği görülüyor. Bu gelir ve talep ile en başarılı mobil oyun olarak yerini alıyor. Ancak bununla yeterli kılmayıp oyunu geliştiriyorlar.

Kore medya portalı MTN ve PUBG verilerinin aktarıldığı “PlayerIGN” tarafından gelen veriler ve raporlar, oyunun geliştiricisi Krafton Inc’in. oyun üzerinde geliştirmeler için çalıştığı görülüyor.

PUBG Mobile 2.0 Geliştirilme Aşamasında!

2020 yılı yılının Kasım ayı içerisinde MTN’den yayınlanan özel bir yayına göre Krafton, “Project XTRM” adlı yeni bir oyun geliştiriyor. Bu geliştirme yine 2020 yılının Mayıs ayı itibariyle başladığı gözüküyor.

Bu projenin PUBG Mobile 2.0 konsepti olduğu kabul ediliyor. Raporda ayrıca PUBG 2.0 PC ve konsol sürümlerinin geliştirildiği konusundan bahsediliyor.

Geçtiğimiz gün PlayerIGN, bu yeni oyunun aslında en başından itibaren PUBG Mobile olduğu iddia etti.

Ayrıca oyunun PC, konsol ve mobil cihazlarda oynanabilecek bir çapraz platform oyunu olacağı da iddialar arasında bulunuyor.

PUBG, yıllardır çeşitli yenilemelerle piyasaya sürüldü. İlk olarak 2017 yılının Mart ayı itibariyle PC’ye yönelik bir oyun çıkarıldı, kısa sürede dünyanın en çok oynanan oyunu oldu. Bir süre sonrasında ise PUBG Mobile şeklinde mobil versiyonu piyasaya sürüldü. 2018 yılının Mart ayı itibariyle tüm dünyaya ulaştırıldı. Ek olarak oyunun Xbox ve PS4 versiyonları da aynı yıl içerisinde çıkarıldı.

Ayrıca herkesin dikkatini çeken diğer yaklaşımı ise düşük teknik alt yapıya sahip bilgisayarlar için daha iyi bir deneyim sunmak için ücretsiz sunum olan PUBG Lite, 2019 yılının Ocak ayı itibariyle duyuruldu.

Hindistan ülkesinde yasaklamalar gelmişti. Onun içinde farklı olaylar gelişmişti. Size duyurmuştuk.

PUBG Mobile Hindistan Resmi Web Sitesi Geri Geldi

PUBG Mobile, tüm dünyada çok talep edilen bir oyun haline geldi. Bu gelecek güncelleme ile birçok kişiyi daha oyunun içerisine çekeceği kesin gözüküyor. Resmi duyurularla sizi bilgilendiriyor olacağız.

The post PUBG Mobile 2.0 Geliştiriliyor! appeared first on Esports Magazine.

Istan Bulls PUBG Mobile Espor Takımını Duyurdu

Yeni transferleriyle Istan Bulls PUBG Mobile espor takımını duyurdu. 22 Temmuz 2020 tarihinde kurulan Istan Bulls takımı espor dünyasına hızlı bir giriş yaparak PUBG Mobile arenasında mücadele etmek için yeni takımını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Bünyesine kattığı yeni oyuncuların isimleri şöyle:

 • Cengizhan ”Ceso” Altınöz
 • Oğulcan ”Swinzy” Müşteri
 • Remzi ”Smogie” Koç
 • Tuğra ”Sezzy” Arslan

Takım menajerliğine de Yusuf ”Burjuva” Torun’u getiren Istan Bulls kulübü yapılanmaya giderek farklı espor arenalarında da başarı istediğini biliyoruz. Şimdiyse PUBG Mobile espor arenasına girdiklerini resmi olarak duyurmuş oldular.

2020 yılına hızlı ve ses getiren bir giriş yapan ve ilk olarak ismini geçen sezon ESL Season Challenge Summer 2020 Cup Europe 2vs2 Zula karşılaşmasını kazanarak duyuran takım, arkasından Zula Türkiye Espor Ligi 1. Sezon Şampiyonluğu’nu alarak espor arenasında yeteneklerini ve gücünü gösterdi. Bu başarının ardın kulübün farklı espor arenalarına yönelmesi bizim için hiç de şaşırtıcı değil. Takımları arasına PUBG Mobile espor takımını da ekleyen kulüp bize gösteriyor ki Zula‘da kazandığı başarıları farklı espor arenalarında da göstermek istiyor. Kısa zamanda gösterdiği başarıları ile biz izleyenleri şaşırtan Istan Bulls kulübünün gelecekteki başarılarını dört gözle beklemekteyiz.

İstan Bulls ekibi espor takımlarını genişletmeye devam ediyor. Eğer sende kendine güveniyor ve espor arenasında yerini almak istiyorsan buraya tıklayarak başvuru yapabilirsin.

The post Istan Bulls PUBG Mobile Espor Takımını Duyurdu appeared first on Esports Magazine.

2020 Yılının En Büyük Mobil Espor Turnuvaları

Listemizde 2020’nin en büyük mobil espor turnuvaları yer almaktadır.

Bu yıl birçok espor turnuvaları için zorlu ve çalkantılı geçti ve elbette mobil espor turnuvaları da bundan etkilendi. 2019 yılında büyük bir yükseliş yakalayan mobil espor turnuvaları dünya çapında yaşanan karantina süreçleri sebebiyle 2020 yılına kötü başladı. Buna rağmen birçok mobil espor yayıncısı durumu hızlıca toparladı ve karantina süreçlerinin ilk haftaları hızlıca atlatıp bizler ve oyuncular için yeni turnuvalar düzenlediler.

9. MPL – ID (Endonezya) – $300,000

Normal sezonun sekiz haftasını ve birkaç play-off maçını arkada bıraktıktan sonra MPL ID Season 6 nihayet RRQ Hoshi ve Alter Ego arasında heyecanlı ve merakla beklenen bir final karşılaşmasıyla sonuçlandı. Endonezya’nın Profesyonel Ligi MPL’in büyük finali 18 Ekim’de gerçekleşti. Şampiyonluk ve ödül için mücadele veren RRQ Hoshi ile Alter Ego Espor takımlarını finalde 300.000 $’lık ödül havuzu bekliyordu. Her iki takım pes etmeden var güçleri ve hırslarıyla büyük bir mücadele verdi. Kıran kırana geçen maçta RRQ Hoshi rakibi Alter Ego’yu 3 – 2’lik final skoruyla yenmeyi başardı. RRQ Hoshi üst üste 2 sezon MPL Endonezya’yı kazandı ve üçüncü kez kupayı başarıyla kaldıran ilk takım oldu. 8 haftalık oyun ve 3 zorlu büyük final gününün ardından RRQ Hoshi zirveye çıktı.


8. Free Fire Continental Series – $300,000

Bu yıl Free Fire turnuvalarda anlık 2 milyon izleyici sayılarına ulaştı. Free Fire Continental 2020 yılının son etkinliğiydi. Bu yılki dünya şampiyonası sağlık önlemleri sebebiyle alınan önlemlerden dolayı ping sorunlarına sebebiyet verdi. Her ne kadar ping sorunları yaşansa da sağlığın her şeyden önemli olduğunu unutmamalıyız. Garena, Free Fire Continental Serisi EMEA, Amerika ve Asya olmak üzere turnuvaları üç bölgeye ayrıldı. Her bölgesel turnuva 300.000 $’lık bir ödül havuzuna sahipti. 

Sbornaya ChR, EMEA bölgesel turnuvasını kazandı ve Silence espor takımı ikinci ve Stay Away espor takımı üçüncü oldu. Team Liquid, Amerika bölgesel turnuvasını kazandı. Santos e-Sports ise ikinci oldu. EXP Esports, Asya bölgesel turnuvasını kazanırken King of Gamers Club ve RRQ Hades ikinci ve üçüncü oldu. Bölgesel turnuvaları kazanan espor takımları 80.000 $ ile evlerine dönerken turnuvaların ikinci ve üçüncü sıralarında yer alan espor takımları 50.000 $ ve 30.000 $ ile evlerine döndü.


7. Call of Duty Mobile World Championship – $750,000

Activision bu yıl Call of Duty Mobile için ilk sponsorlu çevrimdışı turnuvasını duyurmuştu ki elde olmayan sebeplerden dolayı bir sona ulaşamadı. Yine de 750.000 $’lık büyük ödül havuzuyla listemizde yerini alıyor. Ödül havuzu 107.000 $‘lık eşit payda takımlara dağıtıldı.


6. PUBG Mobile World League East And West – $850,000

Tencent’in PUBG Mobile için 2020 yılında büyük planları vardı ama küresel seyahat kısıtlamaları tarafından büyük ölçüde bu planları değiştirmek zorunda kaldı. Bu sorunlar Tencent’in espor sahnesine olan güçlü bağlılığını yeniden göstermesini engelleyemedi. Tencent, Doğu ve Batı olmak üzere iki bölüme ayrılan PUBG Mobil World League’i kurmasına engel olamadıPUBG Mobile World League, bölgelerindeki en iyi takımların kendi bölgeleri içerisindeki en iyilerle mücadele etme şansına sahip oldu. Her iki taraf da 425.000 $‘lık bir ödül havuzuna sahipti . PUBG Mobile World League turnuvası East, SEA, Güney Asya, Kore, Japonya, TW / HK / MO ve Wildcard’dan birçok takıma kapılarını açtı. Bigetron RA, PUBG Mobile World League East’in şampiyonu oldu ve 155.000 $’lık ödü ile evine döndü. Orange Rock ikinci oldu ve 55.000 $ kazandı. Futbolist PMWL West’i kazandı ve 116.500 $ ile evine dönerken Loops 107.500 $ ile evine döndü kazandı. 


5. Gamers Without Borders 2020 – $1,564,000

2020 Mayıs’ında SAFEIS ve ESL, PUBG Mobile için Global Charity turnuvası olan Gamers Without Borders’a ev sahipliği yapmak için bir araya geldi. Dünyanın dört bir yanındaki en iyi espor takımları COVID-19 hastalarına yardım etmek ve araştırmalara destek olmak için turnuvadan kazandıkları ödülleri yardım kuruluşlarına bağışlamayı tercih etti. 1218 espor takımı GWB’nin EMEA bölümünü kazandı ve Uluslararası Tıp Birliğine 250.000 $ bağışladı. GodLike turnuvanın Asya ayağını kazandı ve ayrıca IMC’ye 250.000 $ bağışladı. 


4. Peacekeeper Elite Championship – $1,816,039

PUBG Mobile’ın Çin versiyonu olan Peacekeeper Elite Championship, her zaman elit takımlara ve büyük bir ödül havuzuna sahip olmuştur. Bu yılki Peacekeeper Elite Championship zorlu mücadelelere ve akıl dolu oyunlara ev sahipliği yaptı. Tüm takımlar, 1.816.039 $’lık büyük ödül havuzundan hakları olan payı evlerine götürdü.


3. PUBG Mobile Global Championship- $2,000,000

PUBG Mobil Küresel Şampiyonası dünyanın dört bir yanından en iyi 24 takımın davet edildiği 2020 PUBG Mobile Sezonu’nun son etkinliğidir. 2020’nin en yetenekli oyuncuları ve takımları bu turnuvada hünerlerini gösterdi. Turnuva aynı zamanda 2.000.000 $‘lık bir ödül havuzuna sahipti ve bu da onu bugüne kadarki en büyük PUBG Mobile turnuvalarından biri haline getirdi. Turnuvanın lig aşaması Chinese Four Angry Men takımının zirveye çıkmasıyla sona erdi. Bigetron RA ise uluslararası sahnede üstünlüğünü bir kez daha gösterdi ve ikinci oldu.

Şimdi en iyi 16 takım 21-24 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde yapılacak olan çevrimdışı bir turnuvada mücadele edecek . Maalesef Loops turnuvadan diskalifiye edildi


2. Peacekeeper Elite League 2020 – $3.755.727

PEL 2020, PUBG Mobile’ın Çin versiyonu “Peacekeeper Elite”in resmi en üst düzey profesyonel Çin ligidir. Ligin üç sezonu bu yıl toplam 3.755.727 $’lık ödül havuzuyla gerçekleşti. Tüm oyuncular Peacekeeper Elite League 2020 Sezon 1’i kazanırken, Nova Esports Sezon 2’de zirveye çıktı. 3. Sezonu 444.842 $’lık ödül ile evine dönen Four Angry Men tarafından kazanıldı


1. Honor of Kings World Champion Cup 2020 – $4,533,660

2020’nin beklenmedik en iyi mobil espor turnuvası, Tencent ve VSPN tarafından düzenlenen Honor of Kings Dünya Şampiyonu Kupası’dır. Turnuva Çin’in Şangay ve Bejing kentlerinde gerçekleşti. Karantina nedeniyle, turnuva yalnızca karantinadan önce Çin’de kalan oyunculardan oluşuyordu. Turnso Gaming, Dynamite Gaming’i yenerek 1.933.821 $ kazandı.

The post 2020 Yılının En Büyük Mobil Espor Turnuvaları appeared first on Esports Magazine.

2020’nin En Çok Kazanan 10 PUBG Takımı Duyuruldu!

Dünyayı etkisi altına almış olan pandemi süreci, oyun sektöründe de bazı oyunlar için kötü etki yarattı. Bu süreçten kötü etkilenen oyunlardan biri de PUBG Mobile oldu. Takımlar yine de PUBG Mobile espor sahnesinde kazanç yolunu sağlamaya çalıştılar. Bu çabalara göre 2020’nin en çok kazanan 10 PUBG takımı belirlendi.

Geçen yılki manzara, birkaç takımın zirveye çıkmasıyla değişti. Bigetron RA gibi takımlar geçen yıldan beri hakimiyetlerini sürdürürken, özellikle Çinli PUBG Mobile ekipleri çabalarını ve isteklerini kanıtlar nitelikte performans gösterdiler. Bu listede, 2020 yılının en çok kazanan 10 PUBG Mobile takımına bakacağız.

10. RRQ Athena

RRQ Athena, PUBG Mobile’ın 2019’un tartışmasız en iyileriydi. Tayland merkezli kadro, bu başarıyı bölgesel ve uluslararası turnuvalarda gerçekleştirdikleri inanılmaz performanslardan kazanıyor. PMPL – Fall Split 2020 Güneydoğu Asya bölgesinde, Tayland Finallerinde ve PMPL Spring Split 2020: Güneydoğu Asya’da ilk 4’teler. bütün bunların yanında ayrıca PMWL – Sezon 0: Doğu’da, Orange Rock’ın hemen arkasından 3. oldular. Bu başarılarına ek olarak, yetenekli takım PUBG Mobil Küresel Şampiyonası’nda 3. oldular. Bu oyuncular yıl boyunca 67.510 $ kazandılar.

9. TSM Entity

TSM Entity, 2019’daki büyük turnuvalardan elde ettikleri kazancın üstüne çıkmayı başaramazken ekip, Hindistan PUBG Mobile espor sahnesinde varlığını duyurmayı başardı. Takım, PUBG Mobile World League 2020 – Season 0: East’te altıncı oldu ve 14.500 $ kazandı. Ayrıca PUBG Mobile India Series 2020’de 26.781 $ kazandı. TSM Entity’nin büyük turnuva performanslarından yaklaşık 71.281 $ kazandığını gördü.

8. Orange Rock

Yerel etkinliklerde üç tane birincilikle başlayan ve ardından PMPL – Spring Split 2020: Güney Asya Normal Sezonu’nda birincilikle devam eden Orange Rock, sekizinci sırada karşımıza çıkıyor. ESL India Premiership 2020 Yaz Sezonu finallerinde galibiyet için rekabet eden takımlar arasında güçlü bir yarışmacı olarak kendilerini kanıtlamışlar, ama maalesef bir süre sonra 48 puan geride kalmışlardır. Ancak bu, ESL India Premiership 2020 Yaz Sezonu finallerinde bölge sahnesine hakim olmaya devam ederek birinci olmalarını engellemedi. Dünyanın en rekabetçi turnuvalarından birinde yetenekli Hintli takımın podyuma çıkması büyük bir başarıdır. S-kademe, A-kademe ve B-kademe turnuva performanslarına bakıldığında, Orange Rock 2020’de yaklaşık 83.983 $ kazandı.

7. Futbolist

Batı bölgesinden gelen tek takım olan Futbolist, Gamers Without Borders: EMEA ve PMCO Spring Split’in Avrupa Finalleri gibi popüler turnuvalarda en iyi 3 bitirişiyle kendini göstererek başlangıç yaptıkları hareketli bir yıl geçirdi. Ardından, arka arkaya 1. sırada tamamladıkları daha düşük seviyeli turnuvalara girdiler. Ancak listemizde beşinci sırada yer almalarının ana nedeni, PUBG Mobil Dünya Ligi – Batı’daki etkileyici galibiyetleri oldu. Toplam 298 puan alarak 116.500 $ kazandılar. Yıllık kazançları ise 141,334 $ olarak belirlendi.

6. Loops

Loops Esports, 2020’de harika bir performans sergileyen Brezilyalı bir PUBG Mobile takımıdır. Ne yazık ki, PMWL West’teki cezaları ve PMGC’den diskalifiye edilmeleri gibi skandallarla başarıları gölgelendi. Ekip, yıla PUBG Mobile Club Open – Spring Split 2020: Brezilya’da bir zaferle başladı. PUBG Mobile Pro League – Spring Split 2020: Americas ve PUBG Mobile Masters League Season 4’te turnuva hakimiyetlerini sürdürdüler. 2. olan takımın 26 Temmuz’da kazandığı tüm puanlar, bu yıllık kazançlarını 237.300 $‘a çıkardı.

5. Bigetron RA

Bigetron RA, tüm yıl boyunca birden fazla edindikleri birincilikler ile tam anlamıyla başarıya ulaştı. Oyuncular, PMPL Spring Split Güneydoğu Asya’daki 2.likleri dışında hep 1. sırada bitirdi. Ayrıca PUBG Mobil Dünya Ligi – Doğu’daki çılgın zaferlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Turnuvayı çok kolayca sürdürerek çılgın bir hakimiyet ortamı yarattılar. Son turnuvaları PUBG Mobile Global Championship’te 2. sırada yer alacak gibi görünse de, bu takımın 2020’deki 267.710 $’lık kazançlarından hiçbir şey alıkoymuyor.

4. Royal Never Give Up

Geçtiğimiz yıl, League of Legends ile hatırlanan espor organizasyonu RNG, Çin’deki PUBG Mobile alanına girdi. PUBG Mobile ekibi, 2020’de Sharpshooter Cup Sezon 3’ü kazandı. Takım Peacekeeper Elite League 2020 (PEL 2020) Sezon 1 ve 2’de sırasıyla ikinci ve dördüncü oldu. RNG, Peacekeeper Elite Championship 2020’de ise ikinci bitirdi. Bu performansları, yıllık toplam kazançlarını 462.438 $‘a çıkardı.

3. Elite Esports

Elite Esports, bu yıl da oldukça fazla ödül kazandı. Takım, sezonun çoğunda form dışı olmasına rağmen, Peacekeeper Elite League Sezon 3’ü ikinci bitirmek için büyük bir azim ve kararlılık gösterdi. PEC 2020’yi beşinci sırada bitiren Elite Esports takımı, 2020’de toplam 610.363 $ kazandı.

2. Four Angry Men

Dört Kızgın Adam, Çin sahnesinde tam olarak performans gösteremese de, kesinlikle oradaki en tutarlı takım olarak kaldılar. PEL 1. sezonda 2., 2. sezonda 3., 3. sezonda 1. oldular. Takım ayrıca en iyi uluslararası takımlardan bazılarına ev sahipliği yapan turnuva Peacekeeper Elite Championship 2020’de 3. oldu. Dört Kızgın Adam şu anda PUBG Mobil Küresel Şampiyonası’nda liderlik tablolarının başında yer alıyor. Yıllık kazançları şu anda 674.523 $’dır.

1. Nova Esports

Çinli espor organizasyonu Nova Esports, Peacekeeper Elite Championship 2020’de rakipleri üzerinde en büyük baskıyı yaratan takım olmuştur. Takım, genel olarak başarılarından dolayı büyük bir meblağ kazandı. Bu miktar tam olarak 993.553 $ oldu. Oyuncu Paraboy, Peacekeeper Elite Championship 2020 için MVP ünvanının yanında 75.668 $ kazandı.

Bu haberimizde 2020’nin en çok kazanan 10 pubg takımını inceledik. Espor sektöründe dönen büyük meblağlar ile PUBG Mobile sahnesindeki en iyi 10 takım bu şekilde sıralanmıştır. Ayrıca espor kısmının yanında önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi en büyük kazanç sağlayan oyun bütün diğer oyunları arkada bırakarak PUBG Mobile olmuştur. Daha fazla PUBG haberine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2020’De En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı: PUBG Mobile Zirvede!

The post 2020’nin En Çok Kazanan 10 PUBG Takımı Duyuruldu! appeared first on Esports Magazine.

PMGC 2020’de Hayranların En Sevdiği 5 Oyuncu

PUBG Mobile Global Championship (PMGC) 2020’de farklı bölgelerden gelen hayranların en sevdiği 5 oyuncu PUBG Mobile tarafından açıklandı.

PMGC’nin lig aşamasında izleyiciler oyun içi oylama sistemi aracılığıyla bir çok konuda sevdikleri oyuncuları oylama şansı buldular. Farklı bölgeler içerisinde de yapılan oylamalarda Güneydoğu Asya, Güney Asya, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika), Amerika ve Joker Bölge olmak üzere 5 farklı bölgeden oyuncular için oylama yapıldı.

PMGC 2020’de Hayranların En Sevdiği 5 Oyuncu

 • Amerika: A7 Esports takımından Vitor “ViTU2K” Stavarengo
 • EMEA: Natus Vincere takımından Dmytro “OldBoy” Bui
 • Güney Asya: A1 Esports takımından Abdul “SiNiSTER” Jabbar Shakil
 • Güneydoğu Asya: Bigetron Esports takımından Muhammad “Ryzen” Albi
 • Joker Bölge: Zeus Esports takımından Dulaanjargal “Abely” Nymlkhagva

4 haftalık yoğun PUBG Mobile mücadelelerinden sonra PMGC lig aşaması 20 Aralık’ta bitti. Lig aşamasında en iyi performans gösteren 16 takım Dubai’de düzenlenecek olan PMGC Finallerine katılmaya hak kazandı. Zorlu lig aşamasında sonra bir aylık bir aranın ardından PUBG Mobile heyecanı daha güçlü ve hırslı bir şekilde devam edecek. Takımlar Dünya Şampiyonu unvanını almak ve 1.3 milyon $’lık ödül havuzu için 21-24 Ocak tarihleri arasında Dubai’de birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girecekler.

Her ne kadar lig aşaması gayet zorlu geçmiş olsa da Dubai’deki finaller takımlara bugünleri mumla aratacağına eminim. Hepimiz 21 Ocak tarihini dört gözle bekliyoruz. Dünya Şampiyonu unvanını hangi takımın kazanacağını büyük bir merak beklemekteyiz.

The post PMGC 2020’de Hayranların En Sevdiği 5 Oyuncu appeared first on Esports Magazine.

2020 PUBG Mobile En İyi 5 Oyuncusu

2020 PUBG Mobile

2020 dediğimizde herkesin söyleyecek bir şeyleri muhakkak vardır. Aslına bakarsanız kitaplarca yazı yazsak anlatılmaz. Ütopya gibi bir yıl geçirdik hala gelecek sene daha farklı olacak mı derseniz, umarım en kötü günlerimiz böyle olur diyorum. 2020 PUBG Mobile için nasıldı?

Hadi gelin 2020 PUBG Mobile açısından inceleyelim. Adından bahsettiren ilk beş oyuncu kimdi?

2020 yılı PUBG Mobile açısından çılgın bir yıl oldu. Sanırım oyunları anlamlı kılan şey oyunun içerisinde zekasıyla, mekaniğiyle harikalar yaratan oyunculardır. Tabi hiç bir yerde böyle bir liste yayınlanmıyor. Bunlar birer öznel seçim olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Luxxy (Bigetron RA)

Luxxy, PUBG Mobile oyununa, oyunun 2. sezonu içerisinde başlamıştır. Kısa süre sonra Bigetron Red Aliens tarafından seçildi. Kendini hızlı bir şekilde geliştirdi. Kısa süre sonra Güneydoğu Asya ve küresel sahnelerde korkulan bir isim oldu. 2019, RRQ Athena’nın Bigetron Red Aliens’in performansını gölgede bıraktığını görürken, 2020 yılı onların yılı oldu. Luxxy, Bigetron RA’nın yerel ve uluslararası sahnede tutarlı bir güç olarak kalmasını sağlamada çok önemli bir rol oynadı. Adeta takımı sırtladı diyebiliriz. PMWL – East’i kazandı.

Ryzen (Bigetron RA)

Endonezyalı profesyonel bir oyuncudur. Bigetron Red Ailens, Çin dışındaki PUBG Mobile uluslararası devresinin tartışmasız galibidir. Ryzen çok önemli bir rol oynadı bu galibiyette.  

İster Güneydoğu Asya ve Endonezya’daki bölgesel PMPL’lere, isterseniz dünyanın en rekabetçi turnuvalarından biri olan PUBG Mobil Dünya Ligi Doğu’ya bakın Ryzen sahnede çok kalıcı bir iz bırakmıştır.

33Svan ( 4AM)

Çin sahnesi çok fazla rekabetçi bir yapıya sahip ve çok fazla bir para akışı bulunuyor. Diğer bölgelere göre farklı olarak adlandırılabilecek diğer yapı ise Çin’de çok fazla oyuncu var ve her giren oyuncu rekabeti daha fazla arttırıyor. Bunun yanında zirvede kalacak isimlerin kalabilmesi için göstermesi gereken çaba bir hayli artıyor. 33Svan bu yapı içerisinde izleyicilerin gönlünü çaldı. PEL Sezon 2’de 3. oldu. PEL Sezon 3’ü kazandı. Ayrıca rekabetin en üst seviyede olduğu PEL Championship 2020’de 3. oldu. Bu başarılar onu bu listeye koymamızı sağlıyor.

Paraboy (NOVA Esports)

2020 PUBG Mobile

Dünya çapında PUBG Mobile için en iyi oyunculardan birisi olarak anılır. Paraboy ekibi NOVA ile birlikte olağanüstü bir yıl geçirdi. 2020’nin en çok kazanan kadrosu ve Paraboy’un MVP’leri onu takım arkadaşlarının bir tık üstünde gösteriyor. Çin’in en iyilerini gösteren ve çok yüksek rekabetçi turnuvaların olduğu PEL Season 1 ve PEL Championship 2020’yi kazandı. Bu başarılar onu bu listeye taşımamıza yardımcı oldu.

Zuxxy (Bigetron RA)

2020 PUBG Mobile

Tekrardan Bigetron Red Aliens’in yıldızı karşımızdadır. Diğer bilgilerden önce bu yıl Esports Ödülleri’nde Yılın Esports Mobil Oyuncusu ödülünün ilk kazananı oldu.

Bunların yanı sıra PUBG Mobile oyununda takım arkadaşlarının da üstüne çıkarak kesin galibiyet alan ve güç haline gelen bir yapıya sahip oldu. Oyunları ve yeteneği yıl boyunca ortalama düzeyde sabit kaldı. Ayrıca takımın dünyanın lig aşamasındaki en büyük turnuva olan PUBG Mobile Global Championship’te 2. olmasına çok büyük katkıda bulundu.

The post 2020 PUBG Mobile En İyi 5 Oyuncusu appeared first on Esports Magazine.

Etiget Esports PUBG Arenasından Çekildi!

Etiget Esports PUBG Arenasından Çekildi esportimes

Aralık 2019 yılında kurulan Etiget Esports, PUBG arenasından çekildiğini duyurdu. PGS: Berlin Avrupa Finalleri’nde yer alan takım bugüne kadar 17.921$ para ödülü kazandı.

3 Ocak tarihinde “onur” “xLyron” “ctrkN” “FreeNp” isimleriyle oluşturulan Etiget Esports’un ilk yolculuğu PGS: Berlin – Avrupa Finalleri ile başladı ve 15. sırada tamamladılar.(4.000$ para ödülü kazandı.) Ardından Türkiye’de düzenlenen fastPay PUBG Türkiye Şampiyonası’nda yer alan Etiget, ligi 4. sırada tamamladı. Ardından takım ilk S Tier PUBG PContinental Series: Charity Showdown Avrupa etkinliğinde elemelerde başarı sağlayarak yer aldı ve 1.600$ para ödülü kazandı.

Etiget Esports’ta bir yıl içerisinde yer alan PUBG oyuncuları:

 • Onur “onur” Özdemir
 • Anıl “Thenderlost” Arslan
 • Emir “Hueth” Çakmak
 • Tugay “Quetpa” Demirel
 • Bünyamin “CodeMarco” Yalçınkaya
 • İbrahim “markeloff” Konaklı
 • Yiğitcan “xLyron” Polat
 • Tarık “ctrkN” Coşkun
 • Davut “FreeNp” Kılıç

Yer aldıkları etkinliklerle beraber toplam 17,921$ para ödülü kazanan Etiget Esports bugün itibariyle PUBG arenasından çekildiğini sosyal medya hesapları üzerinden duyurdular.

Türkiye Espor Topluluğu‘nda Etiget Esports TAG’iyle yer alan ekip isim değiştirerek ETERNAL TAG’iyle yer alacaklarını duyurdu. Kendilerine PUBG arenasında başarılar dileriz.

The post Etiget Esports PUBG Arenasından Çekildi! appeared first on Esports Magazine.

TESFED Türkiye Kupası’nda izleyici rekoru! Karşılaşmaları 700 bin espor taraftarı izledi!

TESFED Türkiye Kupası'nda izleyici rekoru! Karşılaşmaları 700 bin espor taraftarı izledi esportimes

Türkiye’nin tek resmi espor turnuvası olan “Bitexen TESFED Türkiye Kupası”, 10 branşta yaklaşık 2 ay süren rekabet dolu turnuva maratonunun ardından rekor izleyici sayısına ulaşarak ve pek çok ilke imza atarak sona erdi.  2.491 esporcunun katıldığı kupa boyunca toplam 10 oyun için düzenlenen turnuvalar, 700.000’i aşkın espor taraftarı tarafından heyecanla takip edildi.  4 oyunun şampiyonları bu yıl uluslararası turnuvalarda ilk kez resmi olarak Türkiye’yi temsil ederken, bunlardan NBA2K Milli Takımımız, “FIBA Esports Open”da ülkemize namağlup bir şampiyonluk kazandırarak önemli bir başarıya imza attı. 

Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) tarafından düzenlenen Türkiye’nin tek resmi espor turnuvası, rekabet ve heyecanın zirve yaptığı yaklaşık 2 aylık bir turnuva maratonunun ardından sona erdi. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve espor severlerden büyük ilgi gören organizasyon, bu yıl “Bitexen TESFED Türkiye Kupası” adıyla Bitexen Teknoloji isim sponsorluğunda, JBL Quantum ve Paraf sponsorluğunda hayata geçirilirken, oyunların finalleri, TESFED’in Youtube kanalında ve Red Bull Gaming Ground kapsamında Red Bull Türkiye Twitch kanalında canlı olarak yayınlandı.

2.491 esporcunun katılımıyla gerçekleşen turnuvaları 700 bini aşkın espor taraftarı izledi.

Türkiye’nin her yerinden 16 yaş ve üzeri tüm esporcuların katılımına açık olan kupaya toplam 2.491 esporcu bireysel veya takım olarak katılırken, her hafta sonu gerçekleşen karşılaşmaları toplam 700.000’i aşkın espor taraftarı izledi. 

Toplam ödül havuzu 125.000 TL değerinde EXEN Coin olan Bitexen TESFED Türkiye Kupası’nda PES20, FIFA20, Zula, CS:GO, NBA2K, Rocket League, Dota 2, Tekken 7, Pubg PC ve Pubg Mobile olmak üzere 10 oyunun turnuvaları 02 Ekim-15 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Turnuvalara başvurusu onaylanan 393 takım, 172 bireysel esporcu katıldı.

Türkiye uluslararası turnuvalarda ilk kez resmi olarak temsil edildi.

Bu yıl Bitexen TESFED Türkiye Kupası, Dota 2, Tekken 7, PES ve NBA2K olmak üzere 4 branşta Türkiye’yi ilk kez uluslararası arenada resmi olarak temsil edecek milli takım ve esporcuları çıkardı. Kupada Dota 2 şampiyonu olan RISE E-Sport, Tekken 7 şampiyonu BLAZE -THE BIG ve PES şampiyonu Simegal Erman, Uluslararası Espor Federasyonu’nun Ekim ayında düzenlediği 12. Espor Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi resmi olarak temsil eden ilk milli sporcular oldu. 

NBA2K Türkiye Espor Milli Takımı ise unutulmaz bir başarıya imza attı. Birkan Cengir, Eren Demirtaş, Fatih Toprak, Görkem Göksu, Kadir Pektaş, Tansu Aksoy’dan oluşan tüm kadrosuyla 1907 Fenerbahçe Espor ile Galatasaray Espor’dan Mecit Can Boy’dan oluşan milli takım, Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun düzenlediği “FIBA Esports Open”da şampiyon oldu. Tüm rakiplerini yenen Milli Takım, Türkiye’ye namağlup bir şampiyonluk armağan ederek önemli bir başarıya da imza atmış oldu. 

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir: “TESFED Türkiye Kupası büyüyerek yoluna devam ediyor”

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir, federasyonun kuruluşundan bu yana en büyük hedeflerinin Türkiye’yi espor alanında dünya çapında bir marka haline getirmek ve bu sporu geniş kitlelere sevdirmek olduğunu kaydetti. Esporun kurumsallaşması için hayata geçirdikleri en önemli organizasyon olan TESFED Türkiye Kupası’nı bu yıl Bitexen isim sponsorluğunda düzenlediklerini ve önemli başarılarla tamamladıklarını vurgulayan Özdemir, “Biz Federasyon olarak esporun gelişimi için her türlü katkıda bulunmaya hazırız. Bu yöndeki adımlarımızdan biri olan TESFED Türkiye Kupası, ülkemizde espor alanında gerçekleştirilen ilk resmi turnuva olması nedeniyle bu sporun geniş toplum kesimlerine ulaşmasında, bilinirliğinin artmasında ve tabana yayılmasında önemli bir görev üstlendi.” dedi.

Bu yılki kupanın hem espor taraftarının karşılaşmalara gösterdiği rekor ilgiyle hem de 4 branş şampiyonlarının uluslararası arenada ilk kez Türkiye’yi resmi olarak temsil etmesiyle hatırlanacağını belirten TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir şunları söyledi: “Bu yılki TESFED Kupası’nın Tekken 7, PES ve Dota 2 şampiyonlarının ülkemizi bölgesel elemelerde resmi olarak temsil etmelerinin ardından, NBA2K milli takımımız ise FIBA’nın uluslararası turnuvası FIBA Esports Open’da tüm rakiplerini yenerek ülkemize unutulmaz bir şampiyonluk kazandırdı. Türkiye’yi esporda uluslararası alanda başarılara imza atan bir ülke haline getirmek için çıktığımız yolda, bu hedefimizi artık adım adım hayata geçirmeye başladık. Bundan sonra uluslararası espor camiası Türkiye ismini çok daha sık duyacak.”

The post TESFED Türkiye Kupası’nda izleyici rekoru! Karşılaşmaları 700 bin espor taraftarı izledi! appeared first on Esports Magazine.

2020’de En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı: PUBG Mobile Zirvede!

Korkunç bir yılı geride bırakırken araştırma şirketleri 2020 verilerini açıklamaya devam ediyor. SensorTower araştırma şirketinin 2020’de en çok kazanan mobil oyunlar listesi yayınlandı. Bu listeye göre PUBG Mobile 2020’de 2.6 milyar $ kazanarak yılın en çok kazanan mobil oyunu oldu.

2020’de En Çok Kazanan Oyunlar: Birinci PUBG Mobile!

Verilere baktığımız zaman 2020’de en çok kazanan mobil oyunun 2.6 milyar $ ile PUBG Mobile olduğunu görüyoruz. Tencent’ın battle royale oyunu ülkemizde de en çok oynanan oyunlardan biri. Mart 2018’de piyasaya girmesinden beri sektörü adeta domine eden oyun, bilindiği gibi Hindistan’da bir süre yasaklanmıştı.

PUBG Mobile bir süreliğine en çok oyuncusu olduğu bölgeyi kaybetse bile, listede birinciliği korumaya devam etti. (Bu verilerin içerisine oyunun Çin versiyonu Peacekeeper Elite de dahil)

Listenin ikinci sırasında ise yine Tencent’ın MOBA oyunu Honor of Kings bulunuyor. Oyun Çin’e özel olmasına rağmen tüm listelerde ilk sıralarda gelmeyi başarıyor.

Listenin üçüncü sırasına bakacak olursak ise bizleri Pokémon GO karşılıyor. Bir dönem hepimizin hayatını adeta işgal eden oyun bu yıl pandemi nedeniyle evlere kapanmamızdan dolayı oldukça işlevsiz bir oyun gibi görülüyordu. Ancak oyunun yapımcı şirketi Niantic oldukça yararlı bir taktik uygulayarak oyunu karantinada, evde de oynanabilecek hale dönüştürdü. Sırf bu özel çabaları bile oyunun en çok kazananlar listesine hakkıyla girmesini sağladı.

Diğer oyunlar için bir şey söyleyemiyorum, ancak PUBG Mobile kesinlikle bir süre daha listelerde zirvelerde oynamaya devam edecek gibi duruyor.

2020’de en çok kazanan oyunlar listemiz bu şekildeydi. Geçtiğimiz günlerde çok sevilen Riot Games oyunu League of Legends’ın mobil versiyonu niteliğinde olan Wild Rift ülkemizde kullanıma açıldı. Diğer birçok oyunu şimdiden geçmeyi başaran oyun sizce 2021’de bu listeye girmeyi başarır mı? Umuyoruz ki 2021 hem tüm dünya için hem de oyun dünyası için 2020’den çok daha iyi olur. Şimdiden herkese mutlu yıllar!

League Of Legends Wild Rift Türkiye Açık Beta Yayında

The post 2020’de En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı: PUBG Mobile Zirvede! appeared first on Esports Magazine.

TETO Games | Copyright 2021 Tüm Hakları Saklıdır